PLLAKË KARBONI PËR FORCIM

Vlerëso Produktin

33,000L119,000L

UNIWRAP CFF 400

Pllaka karboni për forcimin strukturore
KARAKTERISTIKAT

 • Pllaka të parafabrikuara përbëhen nga 100 % fibër karboni njëdrejtimësh gjetur në një matricë rezinë epokside
 • Në kombinim me EPOWRAP FG – 200 formon material kompozit
 • Forcimi i elementëve strukturore prej betoni
 • Lejon difuzionin e avujve
 • Sigurimin e forcave të larta elastike dhe forcave në përkulje
SKU: N/A Tags: ,

33,000L119,000L

Shto te të preferuaratAdded to wishlistRemoved from wishlist 0

PLLAKË KARBONI PËR FORCIM

PLLAKË KARBONI PËR FORCIM strukturore.

KARAKTERISTIKAT

 • Pllaka të parafabrikuara përbëhen nga 100 % fibër karboni njëdrejtimësh gjetur në një matricë rezinë epokside
 • Në kombinim me EPOWRAP FG – 200 formon material kompozit
 • Forcimi i elementëve strukturore prej betoni
 • Lejon difuzionin e avujve
 • Sigurimin e forcave të larta elastike dhe forcave në përkulje

FUSHA E PËRDORIMIT

Pllakat e karbonit UNIWRAP CFF – 400 përdoret si përforcim i jashtëm, me ngjitje dhe lidhje të jashtme të elementëve strukturore me rezinë epokside EPOWRAP IM – 400, për të rritur forcat mekanike të trarëve dhe kolonave të betonit, lidhjen se kolonave me:

 • Përforcimi i strukturave për rezistenca të larta ndaj lëvizjeve sizmike.
 • Mbrojtja dhe përforcimi i elementëve të betonit nga korrodimi.
 • Rritja e ngarkesave deri në ndryshim destinacioni përdorimi.
 • Riparimi i strukturave të betonit pas dëmtimit nga tërmetet.
Forcimi me materiale kompozite mund të aplikohet në beton, elemente prej druri dhe çeliku, dhe muret mbajtës.
PROÇEDURA E APLIKIMIT

1. Sipërfaqja

 • Sipërfaqja duhet të jetë pa pjesë të shkëputura, suva, bojë, vaj ose graso. Pas pastrimit të plotë, sipërfaqja ashpërsohet me një furçë metalike.
 • Te çarat ekzistuese në beton duhet të riparohen me injëksione me produktet EPOLOT.
 • Cepat e jashtëm duhet të rrumbullakohet në një rreze prej 10 – 30 mm.
 • Sipërfaqja duhet të jetë aq e sheshtë. Çdo defekt sipërfaqësor duhet të riparohet duke përdorur EPOWRAP PRIMER.

2. APLIKIMI
Fillimisht në sipërfaqen që do trajtohet aplikohet EPOWRAP IM – 400. Pastaj, UNIWRAP CFF – 400 vendoset kujdesshëm në sipërfaqe. Pllakat vendosen ngadalë me rrul të veçantë plastik për të arritur kontakt më të mirë me sipërfaqen, impregnim të plotë dhe largimin e flluskave të ajrit. Drejtimi i pllakave duhet të ndjekë drejtimin e forcave elastike dhe fibrat e saj duhet të jetë sa më e drejtë të jetë e mundur.

 • Nëse nevojitet më shumë se një shtresë e aplikimit, proçesi i lartpërmendur i aplikimit përsëritet. Në këtë rast shtresa e mëparshme
  nuk duhet të jetë plotësisht e thatë, në të kundërt bëhet ashpërsim i sipërfaqes përsëri.
 • Më pas, shtresa e pëlhurës mbulohet nga jashtë me EPOWRAP IM – 400 dhe pastaj rërë kuarci derdhet në shtresë sa ende ështe e freskët në mënyrë që të aplikohet më vonë një shtresë mbrojtëse me bazë çimento (suva).
 • Nëse më shumë se një shtresë e rrobave është specifikuar, procesi i lartpërmendur aplikimit përsëritet. Në këtë rast shtresa e mëparshme
  nuk duhet të jetë plotësisht e thatë, ndryshe fërkim i mirë është i nevojshem para aplikimit të ri.
 • Më pas, shtresa e fundit pëlhurë është krehur nga jashtë me EPOWRAP IM – 400 dhe pastaj rërë kuarci vendoset në shtresën ende të freskët të rrëshirës në mënyrë që të aplikohet më vonë një shtresë mbrojtëse çimento (suva).

Njihuni me produktet tona DAST

Media Sociale FACEBOOK INSTAGRAM

Specifikime: PLLAKË KARBONI PËR FORCIM

Përmasa

50m x 5cm / 300gr/m2, 50m x 10cm / 300gr/m2, 50m x 15cm / 300gr/m2, 50m x 20cm / 300gr/m2

Vlerësimi nga Blerësit

0.0 out of 5
0
0
0
0
0
Shkruaj një Vlerësim

Nuk ka ende vlerësime.

Ji i pari që vlerëson “PLLAKË KARBONI PËR FORCIM”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

PLLAKË KARBONI PËR FORCIM
PLLAKË KARBONI PËR FORCIM

33,000L119,000L

Dërgo mesazh në Whatsapp.
Bojra Tirana
Logo
Enable registration in settings - general
Shopping cart